Yazılar

EL DOKUMASI VE YÜN HALILARI YIKAMA

Gönderen:

EL DOKUMASI VE YÜN HALILARI YIKAMA

El dokuma ve yün halılar yıkanırken karşılaşan en büyük sorun halıların renklerinin birbirleriyle karşılaşmasıdır. Bu tür halıları, halı yıkama konusunda profesyonel değil iseniz profesyonel olan firmalara başvurmanızı öneririz aksi taktirde birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu tür halıları yıkarken dikkat edilmesi gerekenler başlıca sıralamak gerekirse;

–          Yün ve halı dokuması halıların yıkanması kesinlikle tek tek yapılmalıdır.
–          Yıkanma süreci çok hızlı gerçekleştirilmelidir.
–          Halının kaba kirini ve tozunu aldıktan sonra halı ıslatılınca hiç bekletilmeden fırçalama işlemine geçmelisiniz.
–          Fırçalama işleminin ardından yine hızlı bir şekilde gelberi sayesinde durulama yapılmalıdır. (Gelberi Nedir)
–          Halınızın tüyleri uzun ise halı yıkama şampuanınızın tüy dibine ve halı hav aralarına nüfuz etmesi için, tek yönlü gelberiden önce ileri – geri gelberi uygulamasıda yapılabilir.
–          Halıları yıkarken kullanılacak olan şampuanının, bu tür halılara uygun olup olmadığını araştırmalısınız. Eğer uygun değilse istediğiniz verime ulaşamamakla beraber halınızda kötü sonuçlar doğabilir.
–          Gelberiyle durulamanın ardından hiç zaman kaybetmeden direk yıkanan halıyı sıkma işlemi uygulayınız.  Sıkma esnasında halıda bulunan boyalar akma olasılığından dolayı tek başına sıkılmalıdır.
–          Sıkma işleminin ardından halı açılarak askılara veya kurtulabilecek temiz bir yere koyulmalıdır.

El dokuması ve yün halılarda yıkama işlemi yapılırken ustalık ve tecrübelerin yanı sıra püf noktası hızlı olmaktır. Kısacası aşağıdaki uygulama zincirini takip ettiğiniz taktirde halılarınızda boya akması, renklerin birbirilerine karışmaları vs gibi olumsuz sonuçlar ortadan kalkacaktır.

ÖZET FORMÜL;
TEK YIKA – SERİ OL – GELBERİ VE DURULAMA – DOĞRU HALI ŞAMPUANI – HIZLICA SIKMA İŞLEMİ  – AÇ  ve HEMEN AS

0

Hakkında Yazar:

  Related Posts
Call Now Button